Gölge yazar gizlilik sözleşmesi gölge yazarlık hizmetinde anahtar bir rol oynamaktadır. Gölge yazar, başka bir deyişle hayalet yazar (ghost writer) desteğinin en önemli özelliği, gölge yazar ile eser sahibi arasındaki gizlilik sürecidir. Bu süreç tıpkı özel bir avukat, özel bir doktor ya da özel bir psikolog gizliliğine benzer şekilde tamamen kişiye özel sağlanmaktadır. Peki gölge yazar gizlilik sözleşmesinde neler bulunmaktadır? Detaylı bilgi için yazımı okuyabilirsiniz.

Gizlilik sözleşmesi nedir?

Gizlilik sözleşmesi gerek ticari gerek hukuki gerekse sosyal açıdan gizli kalması gereken bir konunun gizli kalmasını sağlamak için taraflarca yapılan bir taahhüt işlemidir.

Örnek olması açısından, mesela siz bir bilgisayar mühendisisiniz ve Google gibi büyük firmanın önemli bir biriminde çalışıyorsunuz. Bulunduğunuz birimdeki çalışmalar ise üçüncü kişilerle asla paylaşılmaması gereken projelerden oluşmakta. Böyle bir durumda Google firması, çalıştığınız birimle alakalı olarak size Gizlilik Sözleşmesi imzalatacaktır. Böylelikle siz yapmış olduğunu işle alakalı herhangi bir yerde konuşamayacak, herhangi bir kimseye bilgi veremeyecekseniz. Aksi durumda ise, şirketin sizden kaynaklı doğacak tüm zararlarını karşılamakla sorumlu olacaksınız.

Gizlilik sözleşmesi, buna benzer birçok alan ve hizmette uygulanan hukuki bir işlemdir. Ücret karşılığı yasal olarak almış olduğunuz bir hizmetin gizli kalmasını talep etmek en doğal hakkınızdır. Ancak bu gizliliğin sağlanması kişilerin kendi aralarındaki sözlü anlaşmaları ile garanti altına alınamaz. Bu yüzden mutlaka ve mutlaka taraflar arasında yazılı bir sözleşmenin imzalanması şarttır. Böylelikle hukuki anlamda garanti sağlanmış olur.

Gölge Yazar Gizlilik Sözleşmesi

Gölge yazar gizlilik sözleşmesi nedir?

Gölge yazar gizlilik sözleşmesi ya da gölge yazarlık gizlilik sözleşmesi, gölge yazarlık hizmetinden faydalanmak isteyen eser sahibi kişilerle gölge yazarlar arasında imzalanan bir sözleşmedir. Sözleşmenin temel prensibi, kaleme alınan eser ile ilgili olarak bütün süreçlerin gizli kalması, eser yayımlandıktan sonra hiçbir yerde ve hiçbir mecrada gölge yazar tarafından açıklama yapılmayacağının hukuki olarak garanti altına alınmasıdır.

Yukarıda verilen örneklere paralel olarak, gölge yazarlık hizmeti de yapısı gereği gizli bir hizmettir. Her ne kadar çoğunlukla gölge yazarlık süreci gizli olsa bile, bazı eser sahipleri rahatlıkla kitaplarını bir gölge yazara yazdırdığını söyleyebilmektedir. Hatta kitabın kapağına, gölge yazarın izniyle yayına hazırlayan olarak gölge yazarın ismi bile konulmaktadır. Bu asla yanlış bir yöntem değildir.

Çünkü kitabın fikri, oluşum süreçleri, kurgusu, içindeki bilgiler veya hayat hikayesi zaten eser sahibine aittir. Gölge yazar onu profesyonel bir şekilde kaleme almış ve yayına hazırlamıştır. Günümüzde birçok ünlü ve sanatçı, kitaplarının kurgusunu tamamladıktan sonra gölge yazarlara yazdırdıklarını dile getirmektedirler.

Verdiğimiz örneklere benzer istisnai durumlar olsa bile gölge yazarlık hizmeti en başından sonuna kadar gizli işleyen bir süreçtir. Aklınızdaki projenin gölge yazarla paylaşılması ve detaylı bilgi alınması süreciyle gizlilik süreci başlar ve ömür boyu süresiz olarak devam eder.

Gölge yazar gizlilik sözleşmesi ne gibi maddeler içermektedir?

Gölge yazarlık hizmeti gizlilik sözleşmesi eser sahibi ile gölge yazar arasındaki birçok hukuki bağı garanti altına alan maddeler barındırmaktadır. Bu başlıklardan bazıları şöyledir:

  • Gölge yazar bütün sürecin gizli kalacağını garanti eder
  • Gölge yazar sözleşmeye uymaz ve herhangi bir açıklama yaparsa, eser sahibinin bütün maddi ve manevi zararlarını karşılamakla yükümlü olur
  • Gölge yazar, sözleşmede belirtilen ücret dışında başka hiçbir ücret talep etmeyeceğini garanti eder
  • Gölge yazar, hazırladığı ve yazdığı metnin özgün olduğunu garanti eder
  • Gölge yazar, hazırladığı eserin tüm yayın haklarını eser sahibine sınırsız ve süresiz bir şekilde devreder
  • Gölge yazar, yayın hakkının devrinden sonra herhangi bir hak talep etmeyeceğini garanti eder

Gölge Yazarlık Gizlilik Sözleşmesi

Bir gölge yazara nasıl ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirim?

Profesyonel bir gölge yazar olarak size hizmet vermek için hazırım. Aklınıza takılan ve merak ettiğiniz soruları rahatlıkla sorabilir, fikirlerinizi veya kurgunuzu benimle paylaşarak fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. Dilerseniz kurgunuzdan veya fikirlerinizden kapsamlı bir proje dosyası hazırlayabilirim.

Bana ulaşmak için iletişim sayfamdaki formu doldurabilir ya da aşağıdaki e-posta adresleri üzerinden e-posta yollayabilirsiniz.

Çekinmeyin, danışın!

iletisim@golgeyazarlik.net

golgeyazarliknet@gmail.com

 

 

 

💬 Whatsapp'tan ulaş