Gölge yazarlık işleyiş süreci birbirinden farklı çeşitli aşamalardan oluşmaktadır. Bu aşamalar gölge yazar ve eser sahibinin uyumlu çalışmasıyla birlikte süreç tamamlanır ve dosya teslim edilir. Böylelikle gölge yazarlık işleyiş süreci de başarıyla tamamlanmış olur.

Gölge yazarlık işleyiş süreci nedir?

  1. Proje/fikir paylaşımı
  2. Gölge yazarın araştırması ve fiyat teklifi
  3. Esere yönelik projelendirme dosyasının hazırlanması
  4. Gizlilik ve iş sözleşmesinin yapılması
  5. Yazım süreci ve eser sahibinin kontrolleri
  6. Eserin yazımının tamamlanması ve son kontroller
  7. Eser raporu ile birlikte dosyanın teslimi
  8. Yayın danışmanlığı

 

Gölge Yazar İşleyiş Süreci

Proje/fikir paylaşımı

Sürecin ilk aşamasında aklınızdaki projenin gölge yazarla paylaşılması bulunmaktadır. Gölge yazar, daha önceden edinmiş olduğu yazın ve yayın tecrübesi ile eser sahibine destek sunar. Proje veya fikrin gelişmesine yardımcı olur. Eser sahibine ön danışmanlık yapar.

Gölge yazarın araştırması ve fiyat teklifi

İkinci aşamada gölge yazar talep edilen kitap için kendi ön araştırmasını yapar. Bu süreç genelde akademik veya araştırma kitaplarında geçerlidir. Gölge yazar kendi araştırma sürecinin sonunda, eserin kaleme alınmasına yönelik yaklaşık maliyeti belirler ve talep eden eser sahibi ile paylaşır.

Esere yönelik projelendirme dosyasının hazırlanması

Eser sahibi ve gölge yazarın ücret konusunda anlaşmaya varmasının ardından gölge yazar bahse konu kitapla alakalı olarak projelendirme dosyasını hazırlar. Projelendirme dosyasında eserle ilgili bütün detaylar yer alır. Konu başlıkları, içerik özellikleri, kelime veya sayfa sayısı gibi temel özellikler ve sınırlar projelendirme dosyasında netleştirilir ve talep eden eser sahibinin onayına sunar.

Gizlilik ve iş sözleşmesinin yapılması

Projelendirme dosyasının eser sahibi tarafından onaylanmasının ardından gölge yazar ve eser sahibi arasında gölge yazarlık gizlilik sözleşmesi imzalanır. Gizlilik sözleşmesinin içerisinde gölge yazar hem gizliliği hem de yayın haklarının devrini taahhüt eder. Ayrıca eserin teslim tarihi ve ödeme planı sözleşmede belirtilir. Sözleşmenin imzalanmasının ardından, sözleşmede belirlenen toplam ücretin yaklaşık yüzde 10-20 arasındaki kaparo ücreti eser sahibi tarafından gölge yazara ödenir.

Yazım süreci ve eser sahibinin kontrolleri

Gölge yazar eseri kaleme almaya başladığı andan itibaren çeşitli aşamalarda yazdığı kısımları eser sahibine iletir. Eser sahibi yazılan kısımları kontrol eder. Değişmesini ve eklenmesini istediği kısımları gölge yazara iletir. Yazım süreci bu şekilde eser sahibinin kontrol ve yönlendirmeleriyle devam eder.

Eserin yazımının tamamlanması ve son kontroller

Belirlenen süre içerisinde eserin yazımı tamamlanır ve eser sahibinin son kontrolüne sunulur. Eser sahibi son kontrolleri gerçekleştirir. Eğer varsa değişiklik ve ekleme taleplerini gölge yazara bildirir. Gölge yazar son değişiklikleri de yerine getirir.

Eser raporu ile birlikte dosyanın teslimi

Gölge yazar son değişikliklerin ardından eseri yayına hazır bir dosya haline getirir. Ek olarak eser sahibinin kitabı rahat yayımlatabilmesi için eser raporu da hazırlar. Hizmet bedeli ücretin geri kalanın teslim edilmesinin ardından gölge yazar yayına hazır dosyayı eser raporuyla birlikte eser sahibine teslim eder ve süreç tamamlanır.

Yayın danışmanlığı

Eser sahibinin talep etmesiyle birlikte gölge yazar yayın danışmanlığı konusunda da destek verir. Özellikle eserin merdiven altı ya da dolandırıcı yayınevleri tarafından basılmasına engel olur ve bu süreçte eser sahibine yardımcı olur.

Önemli not: Bahsettiğim tüm bu süreçler bir gölge yazar olarak benim çalışma sistemim şeklinde anlatılmıştır. Başka gölge yazarların kendilerine göre çalışma yöntemleri bulunmaktadır. Ben kendi adıma verdiğim hizmetin kaliteli ve sistematik olması için böyle bir süreç ve aşamalar belirledim. Projelendirme dosyası, eser raporu ve yayın danışmanlığı gibi ek hizmetler bizzat benim gönüllü ve ekstra ücret talep etmeden verdiğim hizmetlerdir. Konuyla ilgili Google veya başka platformlarda farklı araştırmalar yapabilirsiniz.

Gölge Yazarlık İşleyiş Süreci

Gölge yazarlık hizmeti almak istiyorum nasıl iletişime geçebilirim?

Sormak istediğiniz tüm sorular ve gölge yazar olarak benden gölge yazarlık desteği almak için iletişim sayfamdaki formu doldurabilir ya da aşağıdaki e-posta adresleri üzerinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

iletisim@golgeyazarlik.net

golgeyazarliknet@gmail.com

 

 

💬 Whatsapp'tan ulaş