Kitap yazmak istiyorum ama konu bulamıyorum sorunu birçok kitap yazmak isteyen kişinin ortak sorunudur. Kitap yazmak isteyen birçok kişi, bu sorunla başa çıkmanın yollarını aramaktadır. Siz de aynı problemle karşı karşıyaysanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Kitap yazmak istiyorum ama konu bulamıyorum, ne yapmalıyım?

Kitap yazmak isteyen kişinin bir konu belirlemesi ve yazacaklarını onun etrafında şekillendirmesi yazmanın temel başlangıcıdır. Ele alacağınız konuyu detaylıca araştırmak, okurlara verilecek bilgileri ayrıştırmak ve kendi yorumunuzla okura aktarmak kitap yazma sürecinin başarılı bir son aşamasıdır.

Peki konuyu nasıl bulacağız?

Dünya üzerinde, hatta uzayda, galakside yazılabilecek ne kadar çok konu başlığı var değil mi? Bunca konudan ne yazacağınıza karar vermek bir hayli güç değil mi? O zaman gelin bazı aşamaları birlikte geçelim.

Filtreleme yapın!

Öncelikle asla yazmayacağınız veya yazamayacağınız konuları belirleyin. Bir çeşit ters filtreleme olarak onları listenizden ayıklayın. Daha sonra da tam tersini, yani yazmayı düşündüğünüz an sizi heyecanlandıran ve istek uyandıran konuları belirleyin.

Güncel Konulara Odaklanın!

Konu seçmedeki en önemli noktalardan birisi de güncel konulara odaklanmaktadır. Gerek ülke gündemi gerekse dünya gündeminde olan konulardan liste yapın. Listenizde, size göre gündem güncelliğini koruyacağınıza inandığınız ya da insanların ilgilerinin devam edeceğini düşündüğünüz başlıkları belirleyin.

Uzmanlık alanlarınızı gözden geçirin!

Hemen hemen her insan herhangi bir konuda uzmanlığı bulunabilmektedir. Bu uzmanlık kimi zaman mesleki bir formasyondan kaynaklanabilirken, kimi zamanda meslek dışı eğitimlerle edinilen bir uzmanlık olabilir. Uzmanı olduğunuz ya da uzmana yakın bilgi sahibi olduğunuz konular üzerinde çalışmak sizin elinizi kolaylaştıracaktır.

Hobilerinizi dikkate alın!

İnsan hayatının olmazsa olmaz parçalarından birisi de hobilerdir. Hobiler, zaman içerisinde o konuda eğitim verecek kadar tecrübelere dönüşebilir. Hatta birçok defa, kişilerin hobilerinin zamanla meslekleri haline dönüştüğü görülmüştür. Hobilerinizden seçeceğiniz bir konu da yine sizin elinizi güçlendirecek bir avantajdır.

Kapsamlı ve güncel araştırmalara bakın!

Kitap yazmak istiyorum ama konu bulamıyorum sorunu karşısında güncel konuları takip etmek size fayda sağlayacaktır. Aklınızda bir konunun güncel bir kitap halinde hali hazırda var olup olmaması size yön verecektir. Bunu en temel yoluyla Google üzerinden yapacağınız ufak çaplı bir araştırma ile halledebilirsiniz.

kitap yazmak istiyorum ama konu bulamıyorum

Yazarlara danışın ya da onlarla çalışın!

Konu bulma konusunda bir başka yöntem ise yazarlara danışmaktır. Hali hazırda kitapları olan yazarlar sizlere yayın dünyası tecrübeleri ile yardımcı olacaklardır. Ayrıca gölge yazarlar ile çalışarak da pratik bir şekilde çözüm bulabilirsiniz. Bir gölge yazar ile çalışmak için gölge yazar iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

💬 Whatsapp'tan ulaş